Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Rice & Rice Products
Staff Rice
Daawat - Chef's Secretz, Basmati Rice Mogra-3, 30 Kg
Daawat - Chef's Secretz, Basmati Rice Mogra-3, 30 Kg
5
110 ratings
30 kg
5
110 ratings
₹1,484
₹49.47/kg
ADD
₹47.47/kg for 150 kgs+
Add 5
₹48.47/kg for 90 kgs+
Add 3
Highlights
Brand
Daawat
Processing
Steam
Grain Size (mm)
4.8-5.3
Yield
1 Kg = 2.2 - 2.7 Kg
Soaking Time
30-40 minutes
Usage
Best suitable for Thali/Table use
Compare similar items
Product
Daawat - Chef's Secretz, Basmati Rice Mogra-3, 30 Kg
30 kg
ADD
Top - Tini Mogra Steam Rice, 1121, 10 Kg
10 kg
ADD
Dilshad - Super Mogra (Cream Sella 1121) Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
ADD
Mogra Staff Rice (Broken Basmati Rice), 30 Kg
30 kg
ADD
Veer - Mogra 1121 Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
ADD
Fitoor - Basmati Mini Mogra Rice, 30 Kg
30 kg
ADD
Daawat - Chef's Secretz Basmati Rice Mogra-2, 30 Kg
30 kg
ADD
Aeroplane Shan - Super Mogra Basmati Rice (Staff Rice), 30 Kg
30 kg
ADD
Fitoor - Mogra Basmati Rice (Broken), 30 Kg
30 kg
ADD
Dilshad - Gold Super Mogra (Golden Sella 1121) Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
ADD
A Grade - 1121 Tini Mogra Steam Rice (Staff Rice), 26 Kg
26 kg
ADD
Daawat - Chefs Secretz Cream Sella Mogra Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
ADD
Rating
5
(110)
4.5
(154)
4.6
(136)
4.5
(219)
4.9
(83)
4.5
(125)
5
(61)
5
(93)
4.9
(118)
4.2
(90)
5
(82)
5
(25)
Price
₹1,484
₹483
₹1,320
₹1,203
₹1,356
₹1,410
₹1,660
₹1,599
₹1,410
₹1,209
₹1,233
₹1,707
More from Daawat
ADD
+
Daawat - Supreme Chef Gold XXXL Basmati (Biryani) Rice, 30 Kg
30 kg
|
5
(131)
₹3,161
₹105.37/kg
₹103.37/kg Best rate
ADD
+
Daawat - FS Resto Riz Basmati Rice, 5 Kg
5 kg
|
4.5
(135)
₹647.85
₹129.57/kg
₹127.47/kg Best rate
ADD
+
Daawat FS - XXXL Basmati (Biryani) Rice, 30 Kg
30 kg
|
4.7
(56)
₹3,668
₹122.27/kg
₹120.27/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef Secretz XXXL Light Basmati (Biryani) Rice, 5 Kg
5 kg
|
5
(76)
₹747.6
₹149.52/kg
₹147.42/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef Secretz Tibar Steam Basmati Rice (1121), 10 Kg (Institutional Pack)
10 kg
|
4.7
(77)
₹932
₹93.2/kg
₹91.2/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Brown Rice, 5 Kg
5 kg
|
4.9
(59)
₹698.25
₹139.65/kg
₹137.55/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef's Secretz Basmati Rice Mogra-2, 30 Kg
30 kg
|
5
(61)
₹1,660
₹55.33/kg
₹53.33/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef's Secretz Royal XXXL Basmati (Biryani) Rice, 30 Kg
30 kg
|
5
(37)
₹3,997
₹133.23/kg
₹131.23/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef's Secretz Premium Sona Masoori Rice, 26 Kg
26 kg
|
5
(55)
₹2,000
₹76.92/kg
ADD
+
Daawat - Chef Secretz Dubar, 30 Kg
30 kg
|
4.7
(22)
₹2,528
₹84.27/kg
₹82.27/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef Secretz Tibar Long-Grain Cream Sella Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
|
4.3
(32)
₹2,185
₹72.83/kg
₹70.83/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef Secretz Popular XL Golden Sella Basmati (Biryani) Rice, 30 Kg
30 kg
|
4.6
(24)
₹2,714
₹90.47/kg
₹88.47/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef's Secretz, Basmati Rice Mogra-1, 30 Kg
30 kg
|
5
(25)
₹1,939
₹64.63/kg
₹62.63/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Biryani Basmati Rice, 10 Kg Non IP Pack
10 kg
|
5
(36)
₹1,853.25
₹185.33/kg
₹183.23/kg Best rate
ADD
+
Daawat FS - Chef Secretz Special XXL Cream Sella, 30 Kg
30 kg
|
4.7
(26)
₹2,821
₹94.03/kg
₹92.03/kg Best rate
ADD
+
Daawat Chef's Secretz - Standard Kolam Rice, 26 Kg
26 kg
|
4.5
(26)
₹1,986
₹76.38/kg
₹74.88/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chefs Secretz Cream Sella Mogra Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
|
5
(25)
₹1,707
₹56.9/kg
₹54.9/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef Secret Royal XXXL Cream Sella Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
|
4.6
(15)
₹3,450
₹115/kg
₹113/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef's Secretz Special XXL Basmati Rice, 30 Kg
30 kg
|
4.8
(21)
₹3,233
₹107.77/kg
₹105.77/kg Best rate
ADD
+
Daawat - Chef's Secretz Idli/Dosa Rice, 10 Kg Bag
10 kg
|
4.8
(15)
₹640.5
₹64.05/kg
₹61.95/kg Best rate
Daawat - Chef's Secretz, Basmati Rice Mogra-3, 30 Kg
30 kg
5
110 ratings
₹1,484
₹1,484
₹49.47/kg
ADD