Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Masala, Salt & Sugar
Grounded Spices
Eagle - Raita Masala, 100 gm
Eagle - Raita Masala, 100 gm
4.9
28 ratings
100 gm
4.9
28 ratings
₹44.1
₹0.44/gm
ADD
₹42/pc for 10 pcs+
Add 10
₹43.05/pc for 5 pcs+
Add 5
Highlights
Product Type
Raita Masala spice blend
Primary Ingredients
Cumin, black salt, pepper
Intended Use
Enhances raita (yogurt-based dish)
Flavor Profile
Tangy and savory
Compare similar items
Product
Eagle - Raita Masala, 100 gm
100 gm
ADD
B.L.G - Raita Masala , 500 gm
0.50 kg
ADD
Rating
4.9
(28)
-
Price
₹44.1
₹207.9
More from Eagle
ADD
+
Eagle - Yellow Chilli Powder, 100 gm
100 gm
|
5
(98)
₹58.8
₹0.59/gm
₹55.65/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Kitchen King Masala, 100 gm
100 gm
|
4.8
(116)
₹49.35
₹0.49/gm
₹47.25/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Red Chilli Powder, 1 Kg
1 kg
|
4.9
(143)
₹298.2
₹298.2/kg
₹288.75/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Kasoori Methi, 500 gm
0.50 kg
|
5
(94)
₹131.25
₹262.5/kg
₹254.1/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Kitchen King Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(96)
₹221.55
₹443.1/kg
₹424.2/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Red Chilli (Lal Mirch) Powder, 100 gm
100 gm
|
4.8
(89)
₹37.8
₹0.38/gm
₹35.7/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Premium Kutti Mirch, 1 Kg
1 kg
|
5
(78)
₹362.25
₹362.25/kg
₹350.7/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Chicken Masala, 100 gm
100 gm
|
4.7
(65)
₹51.45
₹0.51/gm
₹48.3/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Kashmiri Mirch Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(45)
₹262.5
₹525/kg
₹258.3/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Green Cardamom Powder, 50 gm
50 gm
|
5
(54)
₹186.9
₹3.74/gm
₹175.35/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Kashmiri Mirch Powder, 100 gm
100 gm
|
5
(47)
₹61.95
₹0.62/gm
₹58.8/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Amchoor Chatni Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(48)
₹228.9
₹228.9/kg
₹217.35/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Chaat Masala, 100 gm
100 gm
|
5
(61)
₹48.3
₹0.48/gm
₹46.2/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Chicken Masala, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(54)
₹221.55
₹443.1/kg
₹428.4/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Turmeric Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(93)
₹262.5
₹262.5/kg
₹249.9/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Hing, 100 gm
100 gm
|
5
(54)
₹129.15
₹1.29/gm
₹123.9/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Coriander (Dhaniya) Powder, 100 gm
100 gm
|
5
(43)
₹27.3
₹0.27/gm
₹25.2/pc Best rate
ADD
+
Eagle - Coriander Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(93)
₹216.3
₹216.3/kg
₹210/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Chaat Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(32)
₹189
₹378/kg
₹365.4/kg Best rate
ADD
+
Eagle - Biryani Masala, 100 gm
100 gm
|
5
(49)
₹55.65
₹0.56/gm
₹53.55/pc Best rate
Eagle - Raita Masala, 100 gm
100 gm
4.9
28 ratings
₹44.1
₹44.1
₹0.44/gm
ADD