Logo
Select locationchevron-down
Apricots, 500 gm
4.1
83 ratings
500 gm
4.1
83 ratings
₹208.95
₹0.42/gm
₹203.7/pack for 12 packs+
Add 12
₹206.85/pack for 4 packs+
Add 4
Highlights
Origin
India, California, Turkey, or specified regions
Recommended Use
Direct consumption, baking, confectionery, culinary uses
Appearance
Clean, uniform, natural apricot color
Flavor & Aroma
Characteristic apricot flavor, free from off-odors
Available Styles
Whole unpitted, whole pitted, halves, slabs
Moisture Content
Up to 20% (no preservatives), up to 25% (with permitted preservatives)
Defects
Slabs, damaged, broken pieces ≤10% by weight
Additives
No artificial colors or preservatives unless allowed
Stock Condition
Free from live or dead insects
Compare similar items
Product
Rating
4.1
(83)
4.7
(25)
Price
₹208.95
₹1,730.4
More from Economy
Economy - Cashew BB (Baby Bits), 1 Kg

Economy - Cashew BB (Baby Bits), 1 Kg

1 kg|
4.9(281)
₹646.8
₹646.8/kg
ZKP - Economy Staff Tukdi Toor Dal, 10 Kg

ZKP - Economy Staff Tukdi Toor Dal, 10 Kg

10 kg|
4.6(199)
₹768
₹76.8/kg
₹73.8/kg Best rate
Economy Cashew SWP (8 Pieces), 1 Kg

Economy Cashew SWP (8 Pieces), 1 Kg

1 kg|
4.6(177)
₹709.8
₹709.8/kg
₹705.6/kg Best rate
Economy - Cashew K (4 Pieces), 1 Kg

Economy - Cashew K (4 Pieces), 1 Kg

1 kg|
5(175)
₹874.65
₹874.65/kg
₹869.4/kg Best rate
Economy - Cashew JH (2 Pieces), 1 Kg

Economy - Cashew JH (2 Pieces), 1 Kg

1 kg|
4.8(309)
₹882
₹882/kg
Economy - Staff Moong Dal, 1 Kg (Non IP)

Economy - Staff Moong Dal, 1 Kg (Non IP)

1 kg|
5(215)
₹95.55
₹95.55/kg
₹92.4/kg Best rate
Economy - Staff Rajma Chitra, 1 Kg (Non IP)

Economy - Staff Rajma Chitra, 1 Kg (Non IP)

1 kg|
5(133)
₹136.5
₹136.5/kg
₹133.35/kg Best rate
Economy - Staff Red Rajma, 1 Kg (Non IP)

Economy - Staff Red Rajma, 1 Kg (Non IP)

1 kg|
5(96)
₹115.5
₹115.5/kg
₹111.3/kg Best rate
Economy - Cashew W 400 (Whole), 1 Kg

Economy - Cashew W 400 (Whole), 1 Kg

1 kg|
5(86)
₹909.3
₹909.3/kg
Economy - Staff Urad Dhuli, 1 Kg (Non IP)

Economy - Staff Urad Dhuli, 1 Kg (Non IP)

1 kg|
5(49)
₹130.2
₹130.2/kg
Economy - Raisin, 1 Kg

Economy - Raisin, 1 Kg

1 kg|
4.6(111)
₹577.5
₹577.5/kg
₹572.25/kg Best rate
Economy - Almond Independence, 1 Kg

Economy - Almond Independence, 1 Kg

1 kg|
4.9(55)
₹1,031.1
₹1,031.1/kg
₹1,020.6/kg Best rate
Economy - Staff White Peas, 1 Kg (Non IP)

Economy - Staff White Peas, 1 Kg (Non IP)

1 kg|
4.7(43)
₹73.5
₹73.5/kg
₹69.3/kg Best rate
Economy - Almond Double Touch, 1 Kg

Economy - Almond Double Touch, 1 Kg

1 kg|
4.7(37)
₹1,077.3
₹1,077.3/kg
Economy - Black Raisin, 250 gm

Economy - Black Raisin, 250 gm

250 gm|
4.9(16)
₹147
₹0.59/gm