Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Masala, Salt & Sugar
Namkeens
Balasa - Plain Boondi (Raita), 170 gm
Balasa - Plain Boondi (Raita), 170 gm
4.8
152 ratings
170 gm
4.8
152 ratings
₹45.15
₹0.27/gm
ADD
₹43.05/pc for 12 pcs+
Add 12
₹44.1/pc for 4 pcs+
Add 4
Product details
Key Features
Made from chickpea flour batter, deep-fried into crispy balls.
Suitable as snack, side dish, or topping for Indian cuisine.
Versatile snack for all ages and occasions.
Adds crunch and flavor to meals, salads, and chaat.
More from Balasa
ADD
+
Balasa - Punjabi Masala Papad (7 Inch), 200 gm
200 gm
|
4.9
(133)
₹45
₹0.23/gm
ADD
+
Balasa - Roasted Peanut Split, 1 Kg
1 kg
|
5
(127)
₹224.7
₹224.7/kg
ADD
+
Balasa - Roasted Peanut Salted, 1 Kg
1 kg
|
5
(80)
₹254.1
₹254.1/kg
ADD
+
Balasa - Pink Peanut Raw, 1 Kg
1 kg
|
4.9
(169)
₹233.1
₹233.1/kg
₹227.85/kg Best rate
ADD
+
Balasa - Appalam Papad 4 inch, 200 gm
200 gm
|
5
(93)
₹46
₹0.23/gm
₹45/pc Best rate
ADD
+
Balasa – Red Peanut Raw, 1 Kg
1 kg
|
5
(122)
₹226.8
₹226.8/kg
₹222.6/kg Best rate
ADD
+
Balasa - Roasted Peanut Unsalted, 1 Kg
1 kg
|
5
(63)
₹270.9
₹270.9/kg
ADD
+
Balasa - Nylon Sev (Bhel Puri Chaat), 170 gm
170 gm
|
5
(67)
₹47.25
₹0.28/gm
₹44.1/pc Best rate
ADD
+
Balasa - Aloo Bhujia, 170 gm
170 gm
|
4.9
(28)
₹47.25
₹0.28/gm
₹44.1/pc Best rate
ADD
+
Balasa - Badminton Papad (Fryums), 200 gm
200 gm
|
4.9
(35)
₹35.7
₹0.18/gm
₹33.6/pc Best rate
ADD
+
Balasa - Pani Puri Fryum, 180 gm
180 gm
|
4.7
(15)
₹37.8
₹0.21/gm
₹35.7/pc Best rate
ADD
+
Balasa - Mix Farsan, 170 gm
170 gm
|
4
(15)
₹44.1
₹0.26/gm
₹42/pc Best rate
ADD
+
Balasa - Urad Papad (Large), 1 Kg
1 kg
|
4.8
(20)
₹312
₹312/kg
₹306/kg Best rate
Balasa - Plain Boondi (Raita), 170 gm
170 gm
4.8
152 ratings
₹45.15
₹45.15
₹0.27/gm
ADD