Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Masala, Salt & Sugar
Whole Spices
Eastmade - Rose Petals (Gulab Patti), 100 gm
Eastmade - Rose Petals (Gulab Patti), 100 gm
5
110 ratings
100 gm
5
110 ratings
₹63
₹0.63/gm
ADD
₹59.85/pc for 12 pcs+
Add 12
₹60.9/pc for 6 pcs+
Add 6
Highlights
Natural rose petals for culinary and decorative use.
Product details
Key Features
Roses are commonly used as aromatic decorative pieces.
Suitable for sweets and mukhwaas for added aroma.
Contains no additives or artificial flavouring.
Compare similar items
Product
Eastmade - Rose Petals (Gulab Patti), 100 gm
100 gm
ADD
Eastmade - Rose Petals (Gulab Patti), 5 kg
1 pack
ADD
Eastmade - Red Rose Petal, 1 Kg
1 kg
ADD
Minar - Rose Petal (Gulab Patti), 100 gm
1 pack
ADD
Rating
5
(110)
4.3
(15)
4.2
(15)
-
Price
₹63
₹2,704.8
₹528
₹46
More from Eastmade
ADD
+
Eastmade - Cumin (Jeera) Whole, 1 Kg
1 kg
|
5
(414)
₹298.2
₹298.2/kg
₹286.65/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Fenugreek Leaves (Kasuri Methi), 500 gm
0.50 kg
|
5
(282)
₹158.55
₹317.1/kg
₹300.3/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Sweet Saunf, 200 gm (2 gm x 100 Pcs)
100 pc
|
4.9
(134)
₹40.95
₹0.41/pc
₹0.39/pc Best rate
ADD
+
Eastmade - Black Pepper Whole, 100 gm
100 gm
|
5
(249)
₹95.55
₹0.96/gm
₹91.35/pc Best rate
ADD
+
Eastmade - Turmeric (Haldi) Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(348)
₹275.1
₹275.1/kg
₹261.45/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Cardamom (Elaichi Green), 100 gm
100 gm
|
5
(226)
₹449.4
₹4.49/gm
₹431.55/pc Best rate
ADD
+
Eastmade - Sesame White (Till), 1 Kg
1 kg
|
5
(326)
₹204.75
₹204.75/kg
₹194.25/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Cassia (Dalchini/Taj), 100 gm
100 gm
|
5
(197)
₹33.6
₹0.34/gm
ADD
+
Eastmade - Desiccated Coconut Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(174)
₹128.1
₹256.2/kg
₹245.7/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - White Sesame (Safed Till), 100 gm
100 gm
|
5
(191)
₹22.05
₹0.22/gm
ADD
+
Eastmade - Clove (Laung), 100 gm
100 gm
|
5
(224)
₹92.4
₹0.92/gm
₹89.25/pc Best rate
ADD
+
Eastmade - Red Chilli Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(350)
₹401.1
₹401.1/kg
₹389.55/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Cumin (Jeera) Whole, 100 gm
100 gm
|
5
(189)
₹32.55
₹0.33/gm
₹30.45/pc Best rate
ADD
+
Eastmade - Chaat Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(198)
₹165.9
₹331.8/kg
₹319.2/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Sweet Saunf, 1 Kg
1 kg
|
5
(180)
₹145.95
₹145.95/kg
₹140.7/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Coriander (Dhania) Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(270)
₹270.9
₹270.9/kg
₹255.15/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Mace (Javitri), 100 gm
100 gm
|
5
(208)
₹287.7
₹2.88/gm
₹279.3/pc Best rate
ADD
+
Eastmade - Black Mustard Seed (Small), 1 Kg
1 kg
|
5
(203)
₹94.5
₹94.5/kg
ADD
+
Eastmade - Kitchen King Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(160)
₹232.05
₹464.1/kg
₹436.8/kg Best rate
ADD
+
Eastmade - Cumin (Jeera) Whole, 500 gm
0.50 kg
|
5
(186)
₹155.4
₹310.8/kg
₹298.2/kg Best rate
Eastmade - Rose Petals (Gulab Patti), 100 gm
100 gm
5
110 ratings
₹63
₹0.63/gm
ADD