Logo
Select locationchevron-down
Pillsbury - Egg Free Lite Plus Cake Mix, 5 Kg
4.3
15 ratings
5 kg
4.3
15 ratings
₹1,155
₹231/kg
Highlights
Application
Baking muffins, cupcakes, tea-time cakes
Egg-Free
Suitable for vegetarian baking
Ingredients
Refined wheat flour, sugar, milk solids, starch, baking powder, emulsifier, stabilizer, dextrose, iodized salt, artificial vanilla flavour
Baking Temperature
160°C – 170°C
Baking Time
35 – 40 minutes
Product details
Mixing Instructions
  • Combine water and cake mix in a bowl. Mix on slow speed (Speed 1) for 1–2 minutes using a whisk blade.
  • Scrape sides and center of the bowl to ensure even mixing.
  • Mix further on high speed (Speed 3) for 5 minutes.
  • Add oil and mix on slow speed (Speed 1) for 1 minute.
  • Pour batter into a greased vessel and bake as specified.
Compare similar items
Product
Rating
4.3
(15)
5
(132)
5
(103)
5
(52)
5
(53)
5
(53)
5
(46)
5
(56)
5
(48)
5
(33)
5
(30)
5
(43)
4.9
(37)
5
(38)
5
(21)
4.8
(21)
4.8
(71)
4.9
(25)
4.5
(15)
4.9
(39)
4.8
(15)
Price
₹1,155
₹254.1
₹250.95
₹1,115.1
₹729.75
₹631.05
₹1,499.4
₹984.9
₹1,044.75
₹850.5
₹731.85
₹825.3
₹1,640.1
₹957.6
₹1,222.2
₹644.7
₹1,284.15
₹1,537.2
₹138.6
₹1,214.85
₹1,254.75
More from Pillsbury
Pillsbury - Egg Free Waffle and Pancake Mix, 1 Kg

Pillsbury - Egg Free Waffle and Pancake Mix, 1 Kg

1 kg|
5(132)
₹254.1
₹254.1/kg
₹248.85/pc Best rate
Pillsbury - Egg Free Brownie Mix, 1 Kg

Pillsbury - Egg Free Brownie Mix, 1 Kg

1 kg|
5(103)
₹250.95
₹250.95/kg
₹246.75/pc Best rate
Pillsbury - Classic Egg Free Chocolate Flavoured Mix, 5 Kg

Pillsbury - Classic Egg Free Chocolate Flavoured Mix, 5 Kg

5 kg|
5(52)
₹1,115.1
₹223.02/kg
₹218.4/kg Best rate
Pillsbury - Simply Mix Egg Free Cake Mix (Chocolate Flavoured), 5 Kg

Pillsbury - Simply Mix Egg Free Cake Mix (Chocolate Flavoured), 5 Kg

5 kg|
5(53)
₹729.75
₹145.95/kg
₹143.01/kg Best rate
Pillsbury - Simply Mix Egg Free Cake Mix (Vanilla Flavoured), 5 Kg

Pillsbury - Simply Mix Egg Free Cake Mix (Vanilla Flavoured), 5 Kg

5 kg|
5(53)
₹631.05
₹126.21/kg
₹123.69/kg Best rate
Pillsbury - Egg Free Cake Mix Chocolate Flavoured, 5 Kg

Pillsbury - Egg Free Cake Mix Chocolate Flavoured, 5 Kg

5 kg|
5(46)
₹1,499.4
₹299.88/kg
₹293.79/kg Best rate
Pillsbury - Classic Egg Free Vanilla Flavoured Mix, 5 Kg

Pillsbury - Classic Egg Free Vanilla Flavoured Mix, 5 Kg

5 kg|
5(56)
₹984.9
₹196.98/kg
₹192.99/kg Best rate
Pillsbury - Premium Egg Free Vanilla Flavoured Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Premium Egg Free Vanilla Flavoured Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
5(48)
₹1,044.75
₹208.95/kg
₹204.75/kg Best rate
Pillsbury - Bakers Plus Eggfree Choco Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Bakers Plus Eggfree Choco Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
5(33)
₹850.5
₹170.1/kg
Pillsbury - Bakers Plus Eggfree Vanilla Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Bakers Plus Eggfree Vanilla Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
5(30)
₹731.85
₹146.37/kg
₹144.9/kg Best rate
Pillsbury - Celebration Chocolate Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Celebration Chocolate Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
5(43)
₹825.3
₹165.06/kg
₹161.7/kg Best rate
Pillsbury - Egg Free Lava Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Egg Free Lava Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
4.9(37)
₹1,640.1
₹328.02/kg
₹321.3/kg Best rate
Pillsbury - Premium Egg Free Sponge Mix (Vanilla Flavoured), 5 Kg

Pillsbury - Premium Egg Free Sponge Mix (Vanilla Flavoured), 5 Kg

5 kg|
5(38)
₹957.6
₹191.52/kg
₹189.63/kg Best rate
Pillsbury - Egg Free Tea Time Cake Mix (Vanilla Flavoured), 5 Kg

Pillsbury - Egg Free Tea Time Cake Mix (Vanilla Flavoured), 5 Kg

5 kg|
5(21)
₹1,222.2
₹244.44/kg
₹239.4/kg Best rate
Pillsbury - Super Moist Vanilla Flavoured Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Super Moist Vanilla Flavoured Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
4.8(21)
₹644.7
₹128.94/kg
₹126.42/kg Best rate
Pillsbury - Egg Free Red Velvet Cake Mix, 5 Kg

Pillsbury - Egg Free Red Velvet Cake Mix, 5 Kg

5 kg|
4.9(25)
₹1,537.2
₹307.44/kg
Pillsbury - Donut Mix, 1 Kg

Pillsbury - Donut Mix, 1 Kg

1 kg|
4.5(15)
₹138.6
₹138.6/kg
Pillsbury - Egg Free Tea Time Muffin/Cake Mix Chocolate Flavoured, 5 Kg Pack

Pillsbury - Egg Free Tea Time Muffin/Cake Mix Chocolate Flavoured, 5 Kg Pack

5 kg|
4.8(15)
₹1,254.75
₹250.95/kg
Pillsbury - Easy Bake Egg Free Chocolate Flavoured Cake Mix, 1 Kg

Pillsbury - Easy Bake Egg Free Chocolate Flavoured Cake Mix, 1 Kg

1 kg|
4.9(15)
₹200.55
₹200.55/kg
₹196.35/kg Best rate
Pillsbury - Easy Bake Egg Free Vanilla Flavoured Cake Mix, 1 Kg

Pillsbury - Easy Bake Egg Free Vanilla Flavoured Cake Mix, 1 Kg

1 kg|
4.8(15)
₹178.5
₹178.5/kg
₹175.35/kg Best rate