Logo
Select locationchevron-down
Sahana - Elaichi (6.5-7.5 mm), 50 Kg
4.4
15 ratings
50 kg
4.4
15 ratings
₹1,82,600.25
₹3,652.01/kg
Highlights
Origin
India
Flavor Profile
Rich and aromatic
Primary Use
Enhances taste in various recipes
Common Application
Dessert preparations
Compare similar items
More from Sahana
Green Gem (Sahana) - Green Cardamom/Elaichi (5 - 6 mm), 100 gm

Green Gem (Sahana) - Green Cardamom/Elaichi (5 - 6 mm), 100 gm

100 gm|
5(252)
₹297.15
₹2.97/gm
₹285.6/pc Best rate
Green Gem - Cardamom / Elaichi (6 - 7 mm), 100 gm

Green Gem - Cardamom / Elaichi (6 - 7 mm), 100 gm

100 gm|
5(135)
₹339.15
₹3.39/gm
₹328.65/pc Best rate
Isha (Sahana) - Elaichi 7 mm (Split Quality), 1 Kg

Isha (Sahana) - Elaichi 7 mm (Split Quality), 1 Kg

1 kg|
4.8(100)
₹2,656.5
₹2,656.5/kg
₹2,625/kg Best rate
Green Gem (Sahana) - Green Cardamom/Elaichi (7 - 7.5 mm), 100 gm

Green Gem (Sahana) - Green Cardamom/Elaichi (7 - 7.5 mm), 100 gm

100 gm|
4.9(46)
₹346.5
₹3.46/gm
₹337.05/pc Best rate
Sahana - Elaichi (7.5-8 mm), 1 Kg

Sahana - Elaichi (7.5-8 mm), 1 Kg

1 kg|
5(77)
₹3,019.8
₹3,019.8/kg
Green Gem (Sahana) - Elaichi (8 mm), 100 gm

Green Gem (Sahana) - Elaichi (8 mm), 100 gm

100 gm|
4.9(22)
₹384.3
₹3.84/gm
₹369.6/pc Best rate
Sahana - Indian Green Cardamom (8 mm, Bold), 1 Kg

Sahana - Indian Green Cardamom (8 mm, Bold), 1 Kg

1 kg|
4.8(22)
₹3,282.3
₹3,282.3/kg
Green Gem (Sahana) - Elaichi Dana (Cardamom Seed), 100 gm

Green Gem (Sahana) - Elaichi Dana (Cardamom Seed), 100 gm

100 gm|
4.4(15)
₹294
₹2.94/gm
₹287.7/pc Best rate
Sahana - Green Cardamom/Elaichi (6.5-7.5 mm), 1 Kg

Sahana - Green Cardamom/Elaichi (6.5-7.5 mm), 1 Kg

1 kg|
4.9(24)
₹3,080.7
₹3,080.7/kg
Sahana - Elaichi (8mm), 50 Kg

Sahana - Elaichi (8mm), 50 Kg

1 pc|
4.2(15)
₹2,12,800.35
₹2,12,800.35/pc
Sahana - Green Cardamom/Elaichi (5-6 mm), 1 Kg

Sahana - Green Cardamom/Elaichi (5-6 mm), 1 Kg

1 kg|
4.2(26)
₹2,249.1
₹2,249.1/kg
₹2,203.95/kg Best rate