Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Frozen & Instant Food
Momos, Spring Rolls & Samosas
Zippy Chicken Samosa, 500 gm (Pack of 24 Pcs)
Zippy Chicken Samosa, 500 gm (Pack of 24 Pcs)
4.7
51 ratings
24 pc
4.7
51 ratings
₹184.8
₹7.7/pc
ADD
₹7.61/pc for 144 pcs+
Add 6
₹7.66/pc for 72 pcs+
Add 3
Highlights
Weight per piece
22-24 gm
Pieces per pack
24
Shelf Life
9 Months
Storage
Store constantly at -18°C. Do not refreeze once thawed
Product details
Cooking Directions
Heat oil in a pan (165°C to 170°C), drop frozen chicken samosa into the pan
Deep fry for 3 to 5 minutes or until golden brown
Serve hot with tomato ketchup or mint chutney
Compare similar items
Product
Zippy Chicken Samosa, 500 gm (Pack of 24 Pcs)
24 pc
ADD
Snack Me - Chicken Tikka Samosa (Pack of 22), 1 Kg, Frozen
22 pc
ADD
Rating
4.7
(51)
4.8
(28)
Price
₹184.8
₹338.1
More from ZIPPY
ADD
+
Zippy Chicken Momo, 500 gm (20 gm/pc) (Pack of 25), Frozen
25 pc
|
4.9
(160)
₹147
₹5.88/pc
₹5.71/pc Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Burger Patty (50 gm) Prime, 1 Kg (20 Pcs/Pack)
20 pc
|
4.9
(74)
₹286.65
₹14.33/pc
₹13.97/pc Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Breakfast Sausage, 1 Kg (28 Pcs/Pack)
1 kg
|
5
(37)
₹284.55
₹284.55/kg
₹282.45/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Poppers - Prime, 1 Kg (116 Pcs/Pack)
1 kg
|
5
(84)
₹318.15
₹318.15/kg
₹309.75/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Nuggets Prime, 1 Kg (42 Pcs/Pack)
1 kg
|
4.9
(68)
₹294
₹294/kg
₹285.6/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Ham, 500 gm (17 Pcs/Pack)
0.50 kg
|
5
(22)
₹171.15
₹342.3/kg
₹170.1/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Pepperoni, 500 gm (80 Pcs/Pack)
0.50 kg
|
5
(21)
₹197.4
₹394.8/kg
₹196.35/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Schezwan Momo, 500 gm (20 gm/pc) (Pack of 25), Frozen
25 pc
|
4.8
(25)
₹145.95
₹5.84/pc
₹5.8/pc Best rate
ADD
+
Zippy Chicken Seekh Kabab, 1 Kg (Pack of 10 Pcs)
1 kg
|
4.4
(16)
₹368.55
₹368.55/kg
₹364.35/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Sausage 9 Inch, 1 Kg (10-11 pcs/Pack)
1 kg
₹287.7
₹287.7/kg
₹279.3/pack Best rate
ADD
+
Zippy - Chicken Fingers, 1 Kg (Pack of 46 Pcs)
1 kg
₹307.65
₹307.65/kg
₹302.4/pack Best rate
Zippy Chicken Samosa, 500 gm (Pack of 24 Pcs)
24 pc
4.7
51 ratings
₹184.8
₹184.8
₹7.7/pc
ADD