Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Sauces & Seasoning
Oregano, Chilli Flakes & Seasoning
Chef's Art - Red Pasta Sauce Mix, 500 gm
Chef's Art - Red Pasta Sauce Mix, 500 gm
4.9
29 ratings
1 pc
4.9
29 ratings
₹205.8
₹205.8/pc
ADD
₹195.3/pc for 6 pcs+
Add 6
₹200.55/pc for 3 pcs+
Add 3
Highlights
Base
Tomato
Flavor Profile
Tomato notes, spices, herbs
Cuisine Application
Italian, Mediterranean
Advantages
Fresh tomato taste, authentic Italian flavor, reduces need for ketchups and condiments
Applications
Pasta sauce, pizza sauce, eggplant parmigiana
Compare similar items
Product
Chef's Art - Red Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
ADD
Chef's Art - Pizza Spice Sprinkler, 1 Kg
1 kg
ADD
Chef's Art - White Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
ADD
Foodoo - Pizza Spice Sprinkler, 1 Kg
1 kg
ADD
Rating
4.9
(29)
5
(88)
4.8
(61)
-
Price
₹205.8
₹359.1
₹260.4
₹315
More from Chef's Art
ADD
+
Chef's Art - Piri Piri Sprinkler, 250 gm
0.25 kg
|
4.9
(764)
₹148.05
₹592.2/kg
₹579.6/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Oregano Spice Sprinkler (Sachet), 0.8 gm (Pack of 300)
300 pc
|
5
(324)
₹172.2
₹0.57/pc
₹0.56/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Oregano Spice Sprinkler, 500 gm
1 pc
|
5
(211)
₹266.7
₹266.7/pc
₹263.55/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Hot Chilli Flakes (Sachet), 0.8 gm (Pack of 300)
300 pc
|
5
(315)
₹158.55
₹0.53/pc
₹0.52/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Panko Bread Crumbs, 1 Kg
1 pc
|
5
(174)
₹124.95
₹124.95/pc
₹118.65/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Piri Piri Marinade, 1 Kg
1 kg
|
5
(243)
₹418.95
₹418.95/kg
₹414.75/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Chilli Flakes Sprinkler, 500 gm
0.50 kg
|
5
(280)
₹263.55
₹527.1/kg
₹491.4/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Extra Hot and Spicy Marinade, 1 Kg
1 kg
|
5
(154)
₹399
₹399/kg
₹394.8/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Crispy Cajun Breading Mix, 1 Kg
1 pc
|
5
(102)
₹268.8
₹268.8/pc
₹258.3/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Pizza Spice Sprinkler, 1 Kg
1 kg
|
5
(88)
₹359.1
₹359.1/kg
₹331.8/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Chilli Garlic Sprinkler, 500 gm
0.50 kg
|
5
(50)
₹235.2
₹470.4/kg
₹455.7/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Tandoori Tikka Base, 500 gm
1 pc
|
5
(84)
₹269.85
₹269.85/pc
₹255.15/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Peri Peri Marinade, 1 Kg
1 kg
|
4.6
(116)
₹468.3
₹468.3/kg
₹454.65/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - White Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
|
4.8
(61)
₹260.4
₹260.4/pc
₹259.35/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Jamaican Jerk Seasoning, 400 gm
0.40 kg
|
5
(52)
₹290.85
₹727.12/kg
₹658.88/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Spicy Grill Marinade, 1 Kg
1 kg
|
5
(27)
₹492.45
₹492.45/kg
₹460.95/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Lemon Chilli Sprinkler, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(30)
₹126
₹252/kg
ADD
+
Chef's Art - Chipotle Seasoning (Mexican/Taco), 250 gm
0.25 kg
|
4.7
(27)
₹165.9
₹663.6/kg
₹651/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Smoky Barbeque Sauce Mix (BBQ), 250 gm
1 pc
|
4.2
(27)
₹165.9
₹165.9/pc
₹163.8/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - White Pasta Sauce, 500 gm
1 pc
|
3.7
(15)
₹274.05
₹274.05/pc
₹271.95/pc Best rate
Chef's Art - Red Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
4.9
29 ratings
₹205.8
₹205.8
₹205.8/pc
ADD