Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Sauces & Seasoning
Oregano, Chilli Flakes & Seasoning
Chef's Art - White Pasta Sauce Mix, 500 gm
Chef's Art - White Pasta Sauce Mix, 500 gm
4.8
61 ratings
1 pc
4.8
61 ratings
₹260.4
₹260.4/pc
ADD
₹259.35/pc for 4 pcs+
Add 4
Highlights
Base Ingredients
Milk, butter, flour
Flavor Profile
Cheese, butter, herbs, chili flakes
Preparation
Mix with milk or water and cooked pasta
Cuisine Influence
French and Italian
Applications
Pasta, lasagna, au gratin, vegetables
Compare similar items
Product
Chef's Art - White Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
ADD
Chef's Art - Pizza Spice Sprinkler, 1 Kg
1 kg
ADD
Chef's Art - Red Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
ADD
Foodoo - Pizza Spice Sprinkler, 1 Kg
1 kg
ADD
Rating
4.8
(61)
5
(88)
4.9
(29)
-
Price
₹260.4
₹359.1
₹205.8
₹315
More from Chef's Art
ADD
+
Chef's Art - Piri Piri Sprinkler, 250 gm
0.25 kg
|
4.9
(764)
₹148.05
₹592.2/kg
₹579.6/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Oregano Spice Sprinkler (Sachet), 0.8 gm (Pack of 300)
300 pc
|
5
(324)
₹172.2
₹0.57/pc
₹0.56/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Oregano Spice Sprinkler, 500 gm
1 pc
|
5
(211)
₹266.7
₹266.7/pc
₹263.55/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Hot Chilli Flakes (Sachet), 0.8 gm (Pack of 300)
300 pc
|
5
(315)
₹158.55
₹0.53/pc
₹0.52/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Panko Bread Crumbs, 1 Kg
1 pc
|
5
(174)
₹124.95
₹124.95/pc
₹118.65/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Piri Piri Marinade, 1 Kg
1 kg
|
5
(243)
₹418.95
₹418.95/kg
₹414.75/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Chilli Flakes Sprinkler, 500 gm
0.50 kg
|
5
(280)
₹263.55
₹527.1/kg
₹491.4/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Extra Hot and Spicy Marinade, 1 Kg
1 kg
|
5
(154)
₹399
₹399/kg
₹394.8/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Crispy Cajun Breading Mix, 1 Kg
1 pc
|
5
(102)
₹268.8
₹268.8/pc
₹258.3/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Pizza Spice Sprinkler, 1 Kg
1 kg
|
5
(88)
₹359.1
₹359.1/kg
₹331.8/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Chilli Garlic Sprinkler, 500 gm
0.50 kg
|
5
(50)
₹235.2
₹470.4/kg
₹455.7/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Tandoori Tikka Base, 500 gm
1 pc
|
5
(84)
₹269.85
₹269.85/pc
₹255.15/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Peri Peri Marinade, 1 Kg
1 kg
|
4.6
(116)
₹468.3
₹468.3/kg
₹454.65/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Jamaican Jerk Seasoning, 400 gm
0.40 kg
|
5
(52)
₹290.85
₹727.12/kg
₹658.88/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Spicy Grill Marinade, 1 Kg
1 kg
|
5
(27)
₹492.45
₹492.45/kg
₹460.95/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Lemon Chilli Sprinkler, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(30)
₹126
₹252/kg
ADD
+
Chef's Art - Red Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
|
4.9
(29)
₹205.8
₹205.8/pc
₹195.3/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - Chipotle Seasoning (Mexican/Taco), 250 gm
0.25 kg
|
4.7
(27)
₹165.9
₹663.6/kg
₹651/kg Best rate
ADD
+
Chef's Art - Smoky Barbeque Sauce Mix (BBQ), 250 gm
1 pc
|
4.2
(27)
₹165.9
₹165.9/pc
₹163.8/pc Best rate
ADD
+
Chef's Art - White Pasta Sauce, 500 gm
1 pc
|
3.7
(15)
₹274.05
₹274.05/pc
₹271.95/pc Best rate
Chef's Art - White Pasta Sauce Mix, 500 gm
1 pc
4.8
61 ratings
₹260.4
₹260.4
₹260.4/pc
ADD