Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Masala, Salt & Sugar
Grounded Spices
Sakthi - Rasam Powder, 100 gm
Sakthi - Rasam Powder, 100 gm
5
30 ratings
100 gm
5
30 ratings
₹59.85
₹0.6/gm
ADD
₹57.75/pc for 5 pcs+
Add 5
₹58.8/pc for 3 pcs+
Add 3
Highlights
Blend Type
Ground whole spices, lentils, and aromatic herbs
Application
For preparing Rasam
Flavor Profile
Fine and balanced, aromatic
Compare similar items
Product
Sakthi - Rasam Powder, 100 gm
100 gm
ADD
Sparsh - Rasam Powder, 500 gm
0.50 kg
ADD
Surya - Rasam Powder, 100g
100 gm
ADD
Sakthi - Rasam Powder, 50 gm
50 gm
ADD
Rating
5
(30)
5
(62)
5
(40)
4.6
(15)
Price
₹59.85
₹144.9
₹42
₹30.45
More from Sakthi
ADD
+
Sakthi - Chilli Powder Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(494)
₹184.8
₹369.6/kg
₹175.35/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Chicken Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(260)
₹205.8
₹411.6/kg
₹390.6/kg Best rate
ADD
+
Sakthi - Coriander Masala, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(292)
₹158.55
₹317.1/kg
₹150.15/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Turmeric Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(268)
₹148.05
₹296.1/kg
₹140.7/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Garam Masala, 50 gm
50 gm
|
5
(147)
₹27.3
₹0.55/gm
₹26.25/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Turmeric Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(108)
₹159.6
₹319.2/kg
₹151.2/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Cumin Masala, 50 gm
50 gm
|
5
(113)
₹25.2
₹0.5/gm
₹23.1/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Sambar Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(132)
₹217.35
₹434.7/kg
₹413.7/kg Best rate
ADD
+
Sakthi - Garam Masala, 500 gm
0.50 kg
|
4.7
(154)
₹260.4
₹520.8/kg
₹493.5/kg Best rate
ADD
+
Sakthi - Turmeric Powder, 100 gm
100 gm
|
4.8
(127)
₹31.5
₹0.32/gm
₹30.45/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Mutton Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(84)
₹254.1
₹508.2/kg
₹487.2/kg Best rate
ADD
+
Sakthi - Coriander Masala, 100 gm
100 gm
|
4.8
(67)
₹32.55
₹0.33/gm
₹30.45/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Chilli Powder Masala, 100 gm
100 gm
|
4.8
(70)
₹35.7
₹0.36/gm
₹33.6/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Kulambu Chilli Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(60)
₹142.8
₹285.6/kg
₹135.45/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Chilli Chicken 65 Masala, 50 gm
50 gm
|
4.9
(55)
₹29.4
₹0.59/gm
₹27.3/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Chaat Masala, 50 gm
50 gm
|
4.7
(48)
₹19.95
₹0.4/gm
₹18.9/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Biriyani Masala, 50 gm
50 gm
|
5
(46)
₹31.5
₹0.63/gm
₹30.45/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Curry Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(27)
₹256.2
₹512.4/kg
₹487.2/kg Best rate
ADD
+
Sakthi - Channa Masala, 50 gm
50 gm
|
5
(38)
₹22.05
₹0.44/gm
₹21/pc Best rate
ADD
+
Sakthi - Kulambu Chilli Powder, 100 gm
100 gm
|
5
(20)
₹30.45
₹0.3/gm
₹29.4/pc Best rate
Sakthi - Rasam Powder, 100 gm
100 gm
5
30 ratings
₹59.85
₹59.85
₹0.6/gm
ADD