Select location
chevron-down
Search items or categories
Login/Signup
direction-line
How it works
order-history
Products
FAQs
Register
Log In
Home
Masala, Salt & Sugar
Grounded Spices
Sparsh - Rasam Powder, 500 gm
Sparsh - Rasam Powder, 500 gm
5
62 ratings
0.50 kg
5
62 ratings
₹144.9
₹289.8/kg
ADD
₹275.1/kg for 2.5 kgs+
Add 5
₹281.4/kg for 1.5 kgs+
Add 3
Highlights
Main Ingredients
Coriander seeds, cumin seeds, black peppercorns
Blend Type
Ground spices, lentils, aromatic herbs
Flavor Profile
Vibrant, balanced, aromatic
Application
Enhances Rasam dishes
Compare similar items
Product
Sparsh - Rasam Powder, 500 gm
0.50 kg
ADD
Sakthi - Rasam Powder, 100 gm
100 gm
ADD
Surya - Rasam Powder, 100g
100 gm
ADD
Sakthi - Rasam Powder, 50 gm
50 gm
ADD
Rating
5
(62)
5
(30)
5
(40)
4.6
(15)
Price
₹144.9
₹59.85
₹42
₹30.45
More from Sparsh
ADD
+
Sparsh - Chilli Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(531)
₹132.3
₹264.6/kg
₹129.15/pc Best rate
ADD
+
Sparsh - Super Garam Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(394)
₹121.8
₹243.6/kg
₹231/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - White Pepper Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(366)
₹157.5
₹315/kg
ADD
+
Sparsh - Coriander Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.8
(415)
₹129.15
₹258.3/kg
₹123.9/pc Best rate
ADD
+
Sparsh - Turmeric Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.8
(375)
₹133.35
₹266.7/kg
₹127.05/pc Best rate
ADD
+
Sparsh - Chilli Powder, 1 Kg Pouch
1 kg
|
4.9
(330)
₹277.2
₹277.2/kg
₹265.65/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Black Salt Powder, 1 Kg
1 kg
|
5
(301)
₹104
₹104/kg
ADD
+
Sparsh - Chaat Masala, 500 gm
0.50 kg
|
5
(175)
₹159.6
₹319.2/kg
₹304.5/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Super Chicken Masala, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(187)
₹154.35
₹308.7/kg
ADD
+
Sparsh - Soya Chunks, 1 Kg
1 kg
|
5
(319)
₹171.15
₹171.15/kg
₹166.95/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Kitchen King Masala, 500 gm
0.50 kg
|
4.8
(135)
₹226.8
₹453.6/kg
ADD
+
Sparsh - Jeera Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.8
(172)
₹202.65
₹405.3/kg
₹384.3/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Black Pepper Powder, 500 gm
0.50 kg
|
5
(170)
₹308.7
₹617.4/kg
ADD
+
Sparsh - Sambar Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(119)
₹141.75
₹283.5/kg
₹268.8/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Kasuri Methi, 425 gm
425 gm
|
5
(79)
₹199.5
₹0.47/gm
₹191.1/pc Best rate
ADD
+
Sparsh - Kashmiri Chilli Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.8
(21)
₹271.95
₹543.9/kg
₹260.4/pc Best rate
ADD
+
Sparsh - Jal Jeera Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.9
(26)
₹193.2
₹386.4/kg
₹367.5/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Byadagi Chilli Powder, 500 gm
0.50 kg
|
4.5
(16)
₹198.45
₹396.9/kg
₹191.1/pc Best rate
ADD
+
Sparsh - Channa Masala, 500 gm
0.50 kg
|
4.7
(19)
₹186.9
₹373.8/kg
₹365.4/kg Best rate
ADD
+
Sparsh - Jal Jeera Powder, 500 gm Bulk
1 pack
₹57.75
₹57.75/pack
Sparsh - Rasam Powder, 500 gm
0.50 kg
5
62 ratings
₹144.9
₹144.9
₹289.8/kg
ADD